رنک برین (Rank Brain) چیست؟ سومین عامل موثر در سئو صفحه ی شما

عکس مغز که نشان دهنده ی الگوریتم رنک برین (Rank Brain) است.

اولین روز هایی که مطالعه خود را راجع به سئو شروع کردم، الگوریتم های گوگل یکی از جذاب ترین بحث ها در این مورد برای من بود. این مسئله باعث شد که مطالعه ی خود را در این زمینه جدی تر کنم، که از قضا به نتایج جالبی هم رسیدم و تصمیم گرفتم آن را با شما به اشتراک بگذارم. یکی از الگوریتم هایی که با آن روبرو شدم الگوریتم رنک برین (Rank Brain) بود.

می توان گفت الگوریتم رنک برین (Rank Brain) یکی از الگوریتم های مهم گوگل است که از اکتبر 2015 وارد صحنه ی گوگل شد که می توان پایه و اساس ساخت این الگوریتم را هوش مصنوعی دانست.

در واقع تمامی الگوریتم های گوگل برای جمع آوری، تفسیر و تحلیل داده های دنیای وب آمده اند تا به گوگل کمک کنند که کاربر را به جستجو ی دلخواهش برساند. در سال 2013 گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را بعد از اصلاحات و تغییراتی طراحی کرد که در سال 2015 الگوریتم  رنک برین (Rank Brain) به کمک او آمد.

در الگوریتم های قبلی گوگل بیشتر تمرکزش بر روی نگارش، کلمات کلیدی و… بود و تمامی تلاش مدیران وب سایت ها این بود که با رعایت این موضوعات سئو ی صفحه ی خود را بالا بیاورند و هیچ توجهی به کیفیت محتوای خود نمی کردند. در این خصوص گوگل راه حلی  ارائه داد که همان الگوریتم رنک برین (Rank Brain) است.

 

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟

وقتی بعد از مدت ها می خواستم یک ساز موسیقی را امتحان کنم تصمیم گرفتم به دوستم که استاد موسیقی بود سری بزنم . وقتی از او درخواست بهترین ساز موسیقی را برای خودم کردم با توجه به شناختی که به من داشت سریعا گیتار،ویالون و سه تار را به من معرفی کرد.وقتی سه تار را یاد گرفتم ودوره های کلاسم را گذراندم متوجه شدم که دوستم منظور من را از بهترین ساز موسیقی برای من متوجه شده است.

دوست من دقیقا مانند الگوریتم رنک برین (Rank Brain) گوگل منظور من از بهترین ساز را متوجه شد. رنک برین (Rank Brain) یعنی وقتی ما کلمه ای را جستجو می کنیم و جستجوی ما مفهومی است گوگل مفهوم جستجوی مارا متوجه می شود.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) یکی از جدیدترین راهکار های گوگل برای پردازش داده ها، نمایش بهترین نتایج و رتبه بندی آن ها است. الگوریتم رنک برین (Rank Brain) فناوری جدید ی بر پایه هوش مصنوعی است که با استفاده از  الگوریتم های یادگیری ماشین (Machine Learning) ساخته شده است.

درواقع یادگیری ماشین (Machine Learning) به این معناست که یک کامپیوتربه جای آموزش توسط انسان و یا استفاده از برنامه هایی با جزئیات فنی دقیق، خود به خود نحوه ی انجام کاری را یاد بگیرد.

الگوریتم  یادگیری ماشین (Machine Learning) داده های موجود را بررسی و تحلیل می کند و با استفاده از هوش مصنوعی از نتایج و ازمایش های خود آموزش می بیند. به زبان ساده تر می توان گفت الگوریتم یادگیری ماشین (Machine Learning) مداوما در حال یادگیری است.

 

رنک برین (Rank Brain) چگونه به کاربر بهترین موضوع را پیشنهاد می دهد؟

قبل از اینکه الگوریتم رنک برین (Rank Brain) طراحی شود مهندسین گوگل یک الگوریتم ریاضی طراحی کرده بودند که با استفاده از آن جایگاه نتایج جستجو مشخص می شد و می توان گفت این الگوریتم کار الگوریتم رنک برین (Rank Brain) را انجام می داد. یکی از اشکالاتی که این الگوریتم داشت این بود که این الگوریتم به صورت همیشگی نیاز به بروز رسانی داشت و این در حالی است که رنک برین (Rank Brain) دائما در حال و تغییر و یادگیری است.رنک برین (Rank Brain)  نتیجه ای را در اختیار کاربران قرار می دهد که بیشترین شباهت را به عبارت جستجویی آن ها دارد.

در حال حاضر الگوریتم رنک برین (Rank Brain) سومین عامل اصلی در تعیین جایگاه، رتبه بندی سایت ها و پاسخ به درخواست جستجو های کاربران است و می توان وظایف آن را به صورت زیر بیان کرد:

  1. شناسایی مفهوم کلیدی بر اساس عبارت جستجو شده

این الگوریتم با استفاده از هوش مصنوعی مقدار زیادی از اطلاعات را به بردارهای قابل فهم برای رایانه تبدیل می کند و زمانی که کلمه یا عبارتی را جستجو می کنید که رنک برین (Rank Brain) با آن آشنایی ندارد، شروع به حدس زدن در مورد آن کلمه یا عبارات می کند.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) به کلمات جستجو شده ی کاربر دقت می کند و به تفسیر معنا ی آن می پردازد و با توجه به منطقه ی جغرافیایی کاربر، تاریخچه جستجو، علایقی که کاربر از خود نشان می دهد با توجه  به جستجو های قبلی اش و 200 عامل دیگر که توسط گوگل معرفی شده است  به رتبه بندی نتایج جستجو برای نمایش در صفحه ی اول گوگل می پردازد.

این عکس مفهوم این موضوع را برای شما قابل درک می کند:

مثلا وقتی ما طرز تهیه ی پیتزا را در گوگل جستجو می کنیم

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) از خود چنین سوالاتی می پرسد:

آیا کاربر فقط طرز تهیه ی پیتزا را می خواهد؟

طرز تهیه ی کدام نوع پیتزا را می خواهد؟

دمای پخت پیتزا چند درجه است؟

چگونه یک پیتزای آمریکایی درست کنیم؟

و…

وقتی شما همین موضوع پیتزا را جستجو می کنید رنک برین (Rank Brain) برای شما انواع پیتزا ، پیتزای خوشمزه ، مواد لازم برای پیتزا ، پیتزای خانگی و … را می آورد.

  1. بررسی رفتار کاربران پس از نمایش نتایج جستجو

این الگوریتم فقط به شناسایی مفهوم جستجوی کاربر نمی پردازد بلکه بعد از نمایش نتایج جستجو تلاش می کند تا متوجه رضایت کاربر شود. در واقع رفتار کاربر در  صفحه ی نتایج جستجو به رنک برین (Rank Brain) کمک می کند تا درک بهتری از مفهوم مورد نظر داشته باشد و رتبه بندی نتایج جستجو را بر همین اساس تعیین کند.

وقتی که جستجویی انجام می شود الگوریتم رنک برین (Rank Brain) شروع به بررسی رفتار کاربر و جایگاه صفحات می کند و در طی این مسیر عبارت جستجو شده، مشخصات کاربر و نتایج نمایش داده شده توسط گوگل ذخیره می شود و زمان حضور کاربر در صفحه بررسی   می شود و در نهایت میزان رضایت از این صفحات سنجیده می شود.

گوگل رفتار یک کاربر را به تنهایی بررسی نمی کند بلکه همین فرآیند برای همه ی کاربران تکرار شده و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در مورد تغییر رتبه بندی نتایج تصمیم گیری می شود.

 

رنک برین (Rank Brain) چه اطلاعاتی را جمع آوری می کند؟

1.مفهوم گرایی و پاسخ گویی به سوالات کاربر

2.فاکتور های موثر بر رضایت کاربر پیش از ورود به صفحه

3.بررسی میزان رضایت کاربر هنگام جستجو

4.بررسی رضایت کاربران از محتوای صفحه به صورت دوره ای

5.عبارات استفاده شده برای لینک سازی داخلی و خارجی

6.رعایت استاندارد های نگارشی و اصول ساده نویسی

 
چگونه با چند تکنیک ساده رنک برین (Rank Brain) سایت خود را بهبود دهیم؟

تا اینجا دانستیم که این الگوریتم نقش به سزایی در رتبه بندی نتایج و شناسایی مفهوم مورد نظر کاربران دارد. اطلاعات جمع آوری شده توسط رنک برین (Rank Brain) به گوگل کمک می کند تا امکانات جدیدی را در صفحه ی نتایج جستجو اضافه کند تا این بخش به کاربران کمک کند تا بدون دریافت پاسخ خود از گوگل خارج نشوند.در ادامه نمونه هایی از امکانات را معرفی می کنیم.

  • فیچر اسنیپت (Featured Snippets)

در برخی از جستجو های خود در بالا ی صفحه ی جستجو یک باکس محتوایی می بینیم که معمولا پاسخ سوال کاربر را به صورت لیست در آورده است و به آنها پاسخ داده است که به این قابلیت Featured Snippets یا رتبه صفر گوگل گفته می شود.

 

عکس جستجوی URLبرای نشان دادن feature snippets

در واقع سایتی که در رنک صفر قرار می گیرد یکی از 10 سایت در صفحه ی اول گوگل است. گوگل برای جستجوهایی که حالت سوالی دارند از نمایش موقعیت صفر استفاده می کند.

اطلاعات دقیقی از انتخاب سایت ها و محتوا ها برای نمایش در رتبه ی صفر اعلام نشده ولی بیشتر سایت هایی  که در این بخش نمایش داده می شوند اعتبار بسیار بالایی دارند و در محتوای خود بررسی موردی داشته اند و قدم به قدم به حل یک سوال پرداخته اند.

  • پیپل آلسو سرچ فور (people also search for)

زمانی که جستجویی می کنید و از صفحه ی جستجوی خود باز می گردید با باکسی روبرو می شوید که در زیر همه ی موضوعات قرار دارد و در آن موضوعاتی را که دیگران جستجو کرده اند می بینید و اگر وارد آن صفحات شوید گوگل متوجه می شود که شما موضوع مورد نظر خود را پیدا نکرده اید و به اطلاعات دقیق تر و جزئی تری نیاز دارید و در صفحه ی جدید اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار می دهد.

عکس جستجوی اینستاگرام برای نشان دادن people also search
  • پیپل آلسو اَسک (people also ask)

در بسیاری از جستجو ها در گوگل که مفهوم آن پرسیدن یک سوال است، یک باکس متفاوت به کاربران نمایش داده می شود که شامل جستجو هایی مرتبط با موضوع مورد نظر آنهاست. با انتخاب هریک از آنها محتوایی کوتاه از پاسخ به سوال شما و یک لینک برای اطلاعات بیشتر به شما نشان می دهد.

تصویر جستجوی چگونگی نصب وردپرس برای people also askرنک برین (Rank Brain)
 
سخن آخر

این الگوریتم بر روی بررسی رفتار کاربران و نمایش نتایج جستجو تمرکز دارد و معیارهایی که بر روی این موضوعات تاثیر دارند عبارت اند از: نرخ بازگشت سایت ها، زمان حضور کاربر در صفحه نرخ کلیکبرای کسب بهترین نتایج کافی است طبق هر تخصصی که دارید به زبان ساده و قابل فهم  محتوایی تولید کنید و رفتار کاربر را به هنگام ورود به صفحه بررسی و بهینه سازی کنید. این موضوع را در نظر داشته باشید که هنوز بعد از سه سال الگوریتم رنک برین (Rank Brain) هنوز هم در حال بهینه سازی توسط گوگل است.

منبع: آژانس بازاریابی نوین

مجله چتر قرمز

سئو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساعات کاری شرکت 8 تا 18 است و در روزهای جمعه تعطیل هستیم. درموارد خاصی شاید خطوط تلفن یاسیستم تلفنی ما با مشکل مواجه باشد، در این مواقع می توانید پیام تان را به ایمیل:info@chatreghermez.com بفرستید

09133353432