برند؛ داستان پر ماجرای برند از کجا شروع شد

تصویر مکعب های کوچک که برند را نمایش می دهند.

از گذشته تا کنون مسئله ی برند از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

برند در دوره ی ما قبل تاریخ

نخستین نشانه‌های برندینگ در گذشته با مفهوم داغ زدن آغاز ‌شد. در آن زمان برای پیشگیری از دزدی گاو و گوسفند و احشام روی بدن آن ها علامت‌های خاصی را با داغ کردن حک می کردند، که اگر یک دام دزدیده شد به راحتی قابل شناسایی باشد و حیوانات خود را از دیگران متمایز می ساختند. البته بعدها این علامت مرغوبیت آن دام را نیز نشان می‌داد.

برند در دوره ی رنسانس

کوزه که نشان دهنده ی برند در زمان گذشته است.

هدف علامت تجاری در این دوره تغییر یافت. تا قبل از رنسانس این علائم تجاری فقط برای شناخته شدن محصول به کار می رفت ولی در دوره ی رنسانس این علامت معنای دیگری به خود گرفت و آن هم حق انحصاری برند بود.مردم در این دوران از علامت هایی منحصر به فرد بر روی کوزه های سفالی یا ابزارهای سنگی استفاده می کردند. مردم از این علامت ها برای متمایز کردن کالاهای خود از دیگران استفاده می کردند.

زمانی که این کوزه های گلی یا ابزارهای سنگی علامت دار، برای فروش یا داد و ستد به مناطق دیگر برده می شد، خریداران به دنبال سازندگان آن ها بودند و این علامت را مهر تاییدی برکیفیت محصول می دانستند.در طی این دوران در انگلستان قانونی تصویب شد که نانواها باید روی قرص نانی که می پزند، علائم منحصر به فردی به جا بگذارند.

چون در آن زمان بعضی از نانواها از وزن هر قرص نان کم می کردند ولی مشخص نمی شد چه کسی این نان را پخته است. بعد از تصویب این قانون با توجه به برند روی هر قرص نان به راحتی نانوای آن مشخص می شد. در طی همین سال ها قانونی نیز برای زرگران و نقره فروشان تصویب شد. طبق این قانون آن ها موظف بودند یک علامت منحصر به فرد (برند) روی کالاهای خود حک کنند. علامت هرکدام از زرگران و نقره فروشان، به صورت انحصاری فقط به خودشان تعلق داشت و ضابطین با اعمال مجازات های سنگین برای افرادی که سعی می کردند در این علامت های منحصر به فرد تقلب یا تخلف ایجاد کنند، علامت هر تولید کننده را حفظ کنند.

عکس ان که نشان دهنده ی برند نان است.

برند در دوره ی جفرسونین

 تا قبل از این دوره برای علائم تجاری، قانونی مشخص نشده بود اما در این دوران توماس جفرسون به طور قاطعی علائم تجاری را به عنوان دارایی قانونی مطرح کرد، به طوری که نوشیدنی بس نخستین علامت تجاری بود که در این دوران در بریتانیا ثبت شد.

برند در دوره ی انقلاب صنعتی

تغییرات فراوان در قانون علامت تجاری در این دوره شکل گرفت. شرکت هایی که نام آن ها برای مصرف کننده شناخته شده بود، به سمت ثبت علامت تجاری هجوم بردند. برخی از این شرکت ها هنوز هم به حیات خود ادامه می دهند. صنعتی شدن، برای نخستین بار تولید صابون محلی را به کارخانه های متمرکز تولیدکننده صابون تغییر داد. زمانیکه تولیدات حمل می شدند، کارخانه ها  باید علامت خود را بر روی محموله ها حک می کردند تا مشخص شود محصولات مربوط به کدام تولید کننده است. تولیدات به صورت انبوه در می آمد و تولیدی با این حجم، نیازمند این بود که به بازار وسیع تری فروخته  شود و قابل شناسایی باشد.

عکس برند ادکلن در گذشته که نشان دهنده ی برند در گذشته است

برند در دنیای امروز

امروزه برند (نام تجاری) یکی از مهم ترین دارایی های شرکت ها محسوب می شود. هرچقدر نام تجاری شرکت ها در ذهن مخاطب بیشتر ماندگار شود، شرکت به منافع بیشتری می رسد. چرا که مخاطب در دنیای امروز به شدت به برندها توجه می کند و هر دسته از مخاطب ها با توجه به معیارهای شخصی خود به برند ها وفادار می شوند. تعداد قابل توجهی از مخاطب ها، حتی در صورتی که کالاهای جانشین  با قیمت های پایین تری در بازار عرضه می شوند، متقاضی همین اسامی تجاری خواهند بود و کالاهای جانشین را نخواهند پذیرفت.

به عبارت دیگر، شرکت هایی که دارای علائم و اسامی تجاری هستند از امتیاز مصرف کننده مطلوب برخوردارند و تا حدی در مقابل خط مشی پیشردی رقبا بیمه شده اند.در دنیای امروز، با توجه به فروپاشی مرزها، جذب مشتری، تجارت دیجیتالی و عدم ثبات اقتصادی و ناپایداری در بازار موضوع برند و برند سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تاریخچه ی ثبت برند در ایران

عکس تاریخچه ثبت برند در ایرانقانون ثبت علائم تجاری و صنعتی، برای اولین بار در سال 1304 در ایران تصویب شد. اما متعاقباَ در سال 1310 قانونی تحت عنوان ” قانون ثبت علائم و اختراعات ” به تصویب رسید که قانون سال 1304 را اصلاح و کامل کرد کرد و آئین نامه ی قانون مزبور نیز که در همان سال به تصویب رسیده بود، بعداَ در سال 1337 مورد اصلاح و تجدید نظر قرار گرفت. در سال 1338 نیز آئین نامه ی دیگری تحت عنوان ” آئین نامه ی نصب و ثبت اجباری علائم صنعتی بر روی برخی از اجناس دارویی، خوراکی و آرایشی “به تصویب رسید.

با هدف مانع شدن از به کار بردن علائم تجاری و صنعتی دیگران یک سلسله مقررات جزایی نیز در قانون مجازات عمومی قبلی پیش بینی شده بود که فعلاَ منتفی شده است و در حال حاضر مواد 525، 529 و 530 قانون مجازات اسلامی  مربوط به مجازات افرادی است که از علائم دیگران سوء استفاده می کنند.

موضوع حمایت از علائم تجاری و صنعتی نه تنها در درون یک کشور مطرح است بلکه با توسعه روابط بین المللی و تجاری و انتقال کالاهای گوناگون از یک کشور به کشورهای دیگر و لزوم حمایت محصولات هر کشور در کشورهای دیگر به هدف  مانع شدن از مشابه سازی و سوء استفاده از هنر ، ابتکار و شهرت دیگران وضع مقررات بین المللی ویژه در این زمینه ضروری به نظر می رسید. به همین علت در این مورد مقررات گوناگونی در سطح بین المللی وضع شده است که ایران از میان مقررات مزبور به کنوانسیون پاریس معروف به ” اتحادیه پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی ” در اسفند ماه 1337 ملحق گردیده ، آن را امضا کرده و متعهد به اجرای مقررات آن شده است.

موضوع اتحادیه پاریس عبارت از حمایت مالکیت صنعتی در معنی عام کلمه است ؛ اعم از محصولات صنعتی ، کشاورزی ، توتون ، مواد معدنی ، محصولات طبیعی یا مصنوعی و همینطور مانع شدن از رقابت نامشروع است.

هر یک از کشورهای عضو مکلف اند از مالکیت صنعتی مربوط به اتباع کشورهای دیگر به همان مقدار و به همان نحوه که از حقوق مربوط به مالکیت صنعتی اتباع خود حمایت می کنند، حمایت کنند. مشروط بر اینکه اتباع کشورهای دیگر که می خواهند از حمایت حقوق مالکیت صنعتی خود در کشور دیگر بهره مند شوند حقوق خود را طبق مقررات کشور مزبور به ثبت برسانند.
چنانچه  که شخصی در یکی از کشورهای عضو حقوق خود را طبق مقررات به ثبت رسانده باشد با ارائه گواهی ثبت در دیگر  کشورها قادر است حقوق خود را نیز به ثبت برساند.

معنای لغوی برند

در فارسی واژه ی مارک، نمانام یا همان برند معمولا برای اشاره به محصول یا خدمتی به کار می رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد.

مفهوم کلی برند

عکس برند که نشان دهنده ی مفهوم برند استدر ابتدای امر خوب است با تعریف و مفهوم کلی برند طبق نظر انجمن بازاریابی آمریکا آشنا شوید. برند یعنی نام، نشانه، علامت یا ترکیبی از تمامی این لغت ها که با هدف متمایز کردن کالا و خدمات خود با کالا و خدمات دیگر رقبا به کار گرفته می شود.”

با توجه به این تعاریف هدف یک برند خوب و مطلوب وادار نمودن بازار هدف به انتخاب برند شما از میان سایر رقبای حاضر در صحنه نیست، بلکه متقاعد ساختن مشتریان هدف نسبت به این واقعیت است که تنها برند شما را ببینند و راه حل مشکل خود را تنها در آن جست و جو کنند.

به عبارت دیگر می توان گفت برند یا نمانام به طور کلی مجموعه ای از برداشت های ذهنی، احساسی، منطقی و برتری هایی است که مشتری نسبت به یک محصول یا خدمات،  براساس نام آن برند در بین دیگر محصولات مشابه قائل می شود. برند، نمادی است که با هدف فروش محصولات یا خدمات به کار برده می شود.برند را می توان قول یا وعده ی محصول، به انتظار مشتری نیز تعریف کرد. اگر برند قادر نباشد بر روی مشتریان تاثیر بگذارد یک برند نیست بلکه یک هویت سازمانی است.

مفهوم برند از دیدگاه اقتصادی

مدیران درون سازمانی و حسابداران نگاه اقتصادی به برند دارند و برند را جزو دارایی های نامشهود سازمان محاسبه می کنند و از آن در ترازنامه در زمان قیمت گذاری کسب و کار استفاده می کنند.

مفهوم برند از دیدگاه مصرف کننده

از نگاه مصرف کنندگان «ما همان چیزی هستیم که می فروشیم» مصرف کنندگان زمانی که احساس کنند برند به تامین انتظاراتشان ادامه می دهد و مطابق با میل و علاقه آنها رفتار می کند نسبت به آن وفادار خواهند ماند .به طور کلی هرچقدر زندگی مصرف کنندگان پیچیده تر باشد، توانمندی برند در ساده سازی فرآیند تصمیم گیری و کاهش خطرپذیری ارزشمندتر می شود.

برند یک مفهوم اساسی دارد، یعنی تجمع احساس ها و برداشت هایی که مخاطبان فعلی و مشتریان آینده در ذهن و قلب خود در رابطه با برند حس می کنند.

برند از نظر مصرف کننده به موارد زیر تقسیم می شود

 1. توجه به منبع محصول
 2. واگذاری مسئولیت به تولید کننده ی محصول
 3. خطرپذیری کمتر برای مصرف کننده
 4. کاهش هزینه ی پرس و جو در راستای شناخت محصول با کیفیت
 5. معامله یا عهد و پیمان با تولید کننده ی محصول

هویت برند

عکس ماشین طراحی شده که نشان دهنده ی هویت برند است.می توان هویت برند را، برداشت و درک مخاطب از برند شما دانست. هویت برند شامل تمام صداهای برند است که به صورت محسوس یا نامحسوس، برای بهبود تصویر ذهنی و درک کامل و صحیح از برند در ذهن مخاطب در نظر گرفته می شود. به بیان دیگر می توان گفت هویت برند، نحوه ی تعامل برند با بازار هدف و نمایش قدرت آن برند در مقایسه با رقبا است و فقط محدود به هویت بصری نمی شود.

هویت برند در واقع پایه و اساس هر شرکتی است و سازمان ها با تعریف هویت، پیام خود را به مشتریان و کارمندان می رسانند. این پیام شفاف کننده ی هدف های شرکت یا سازمان می باشد و شرکت یا سازمان از این راه هویت خود را در ذهن مخاطب ها ترسیم می کنند. هویت شما بخش عمده ای از تصور مخاطبان نسبت به برند شما است.

شخصیت برند

شخصیت برند طیف وسیعی از افکار، احساسات و الگوهای رفتاری است که به صورت ذاتی با آن در ارتباط هستند. شخصیت شامل انحصاری‌ترین و اختصاصی‌ترین ویژگی‌های هر نام تجاری است.

این شخصیت همان عاملی است که برندهای معروف دنیا مانند اپل از آن برای ایجاد یک هویت پیشگام و محبوب کمک می‌گیرند. شخصیت برندها بهانه ی خوبی است که سازمان‌ها به کمک آن مشتریان وفادار خود را بشناسند و از آن مبنایی برای روابط شخصی با مصرف کنندگان استفاده کنند.

عکس نقاشی برند که نشان دهنده شخصیت برند است.اهمیت برند

 1. موجب شناخته شدن کسب و کار می شود
 2. به روند بازاریابی کمک می کند
 3. باعث افزایش اعتماد مخاطبان به شما در بازار می شود
 4. نمایشگر هویت کسب و کار شما است
 5. باعث ایجاد شفافیت در کسب و کار می شود

بیانیه ی جایگاه برند که باید بدانید

 فرآیندی است که در آن برند دارای جایگاهی خاص در زهن مشتری خواهد شد. جایگاه برای کسب موفقیت تجاری یک امر اساسی است.

جایگاه برند شامل دستور العمل هایی است که منجر می شود، برند در ذهن و باور مشتری به نحوی که می خواهد القا شود. اگر مدیران کسب و کارها رویکردی آینده نگرانه و هوشمندانه داشته باشد می تواند در ذهن مشتری و بازار هدف خود راه پیدا کنند و ماندگار شوند.

استراتژی برند

عکس سیبل که نشان دهنده ی استراتژی برند است. استراتژی در لغت به معنای یک برنامه با افق دید بلند مدت است که برای پیشرفت باید وجود داشته باشد. این استراتژی در واقع یک ایده ی هماهنگ کننده است که  تمامی رفتارها و ارتباط های سازمان طبق آن شکل می گیرد.

یک استراتژی جامع و کامل بر تمامی جنبه های کسب و کار تاثیر می گذارد. استراتژی موفق مستقیما با احساسات مشتری، نیازها و محیط های رقابتی مرتبط است.

خصوصیات یک برند خوب

 1. باید تصویر خوبی ایجاد کند
 2. باید دائمی باشد
 3. باید به راحتی تبلیغ شود
 4. نباید تقلیدی باشد
 5. باید مشخص و دقیق باشد
 6. نباید تهاجمی باشد (به کسی یا چیزی اهانت کند)

قدرت برند

قدرت برند را می توان ترکیبی از شهرت و پایداری دانست. کسب و کارهایی که شهرت و پایداری بیشتری در بازار دارند و از قدرت بالاتری برخوردار خواهند بود.

 اولین شرط ایجاد یک برند قوی، قدرت نفوذ و سپس ماندگاری در ذهن مخاطب است. کسب و کارهای قدرتمند توانایی این موضوع را دارند که تصاویر معناداری در ذهن مخاطب ایجاد کنند و اعتبار یک برند قوی باعث افزایش و ایجاد یک تاثیر مثبت در رفتار خرید مشتری می شود.

منبع: 99designs.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساعات کاری شرکت 8 تا 18 است و در روزهای جمعه تعطیل هستیم. درموارد خاصی شاید خطوط تلفن یاسیستم تلفنی ما با مشکل مواجه باشد، در این مواقع می توانید پیام تان را به ایمیل:info@chatreghermez.com بفرستید

09133353432