منوی دسته بندی
منوی دسته بندی

معرفی و دانلود رایگان کتاب قلعه حیوانات

دانلود رایگان کتاب قلعه حیوانات

کتاب قلعه حیوانات یا مزرعه حیوانات که در ایران به نام «قلعه حیوانات» بیشتر شناخته شده، در کنار رمان «1984» دو اثر ماندگار و شاخص جورج اورول، نویسنده و روزنامه‌ نگار اهل بریتانیا است که به عنوان پر فروش‌ ترین آثار این نویسنده قرن بیستمی معرّف همگان است.

کتاب قلعه حیوانات (Animal Farm) به علت روابط دوستانه بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی در آن وقت، موفق به دریافت مجوز نشد، ولی سر انجام در سال ۱۹۴۵ در انگلستان منتشر و در اواخر دهه ۱۹۵۰ به شهرت رسید. جورج اورول در هر دوی این آثار که در سال‌ های آخر عمر خود منتشر نمود، نمایی از یک شهر ویرانه با تمام ویژگی‌ های منفی آن را به تصویر کشیده، تصویری از واقعیتی هولناک که به عنوان هشداری برای بشریت است و در صورت ادامه فاجعه‌ های انسانی دیر یا زود به حقیقت تبدیل می‌ گردد.

این حیوانات مالک مزرعه را بیرون می‌ کنند. رهبری این شورش را خوک‌ ها بر عهده دارند، اما بعد از  مدتی

این گروه هم با هدایت یک خوک به نان ناپلئون مانند صاحب مزرعه به ظلم و بی‌ عدالتی علیه حیوانات دیگر پرداخته و همه مخالفت‌ ها را سرکوب می‌ کنند.

هر یک از شخصیت‌ های کتاب قلعه حیوانات، می‌ تواند نماد یک شخصیت معروف سیاسی و اجتماعی دنیا باشد. ناپلئون نماد رهبران مستبد کمونیستی مثل استالین، اسنوبال نماد رهبرانی که قربانی یک انقلاب می‌ شوند مثل لئون تروتسکی، میحر پیر نماد نظریه‌ پردازان کمونیستی مثل مارکس و لنین و گوسفندان نماد تعداد زیادی از افرادی که بدون هیچ اندیشه‌ ای شعار های رهبران را تکرار می‌ کنند.

جورج اورول کیست؟

جورج اورول که به‌ عنوان یک سوسیال – دموکرات در جریان جنگ داخلی اسپانیا با سیاست حکومت سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی آشنا و از پاکسازی‌ های خشونت‌ آمیز دوران «ژوزف استالین» – که با نام «پاکسازی بزرگ» شناخته می‌ شود – خشمگین بود، با نگارش رمان «قلعه حیوانات» از استبداد طبقه حاکم شوروی به سختی انتقاد نموده و معتقد بود نظام شوروی به یک دیکتاتوری بدل گشته است. در کتاب قلعه حیوانات، انقلاب حیوانات مزرعه، نماد انقلاب کارگری و سرنوشت آن بر ضد نظام سرمایه‌ داری است.

جورج اورول (George Orwell) در آثار خود همه‌ وسایل و ابزار و عناصر داستان‌ های علمی – تخیلی را به کار می‌ گیرد، اما در واقع تالیفات او بیش از هر چیز تبلیغاتی‌ است: تبلیغات بر ضد کمونیسم و شیوه‌ حکومت استالین، و اصولا هر نوع رژیم استبدادی. هر چند که آثار خود را بر اساس اعتقادات سیاسی‌ اش پایه‌ گذاری می‌ کند، از جنبه‌ های هنری آن‌ ها نیز غافل نمی‌ ماند. او رمان‌ نویسی را عالم اخلاق می‌ دانست و از همین رو بود که راه سیاسی خود را در طغیان علیه‌ بی‌ رحمی‌ ها و سنگدلی‌ های طرفداران فرانکو و استالین پیدا کرد.

قلعه حیوانات

بیوگرافی: جورج اورول با نام اصلی اریک آرتور بلر (1950-1903) داستان‌ نویس، شاعر، روزنامه‌ نگار و منتقد انگلیسی است. او همانند بسیاری از نویسندگان روزگار خود در دهه 1930 به اسپانیا رفت تا به صف مبارزان علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو بپیوندد. در این جنگ مجروح شد و همین جراحت منجر به مرگش شد. از جمله کتاب‌ های او می‌توان به 1984، روزهای برمه، دختر کشیش، هوای تازه، درود بر کاتالونیا و… اشاره کرد.

چند پاراگراف مختلف از کتاب قلعه حیوانات

در ماه آوریل، در مزرعه حیوانات اعلام جمهوری شد. آن‌ ها به یک رئیس‌جمهور نیاز داشتند و مسلماً کسی جز ناپلئون سزاوار نامزدی برای این کار نبود، پس او به رأی آراء انتخاب گردید.

در همان روز انتخابات، شایع شد که اسناد جدیدی درباره همکاری‌ های اسنوبال با جونز به دست‌ شان رسیده و مشخص شد که اسنوبال فقط نمی‌ خواسته که در جنگ گاودانی با شکست مواجه شوند، بلکه او با حیله در طرف جونز می‌ جنگیده و در حقیقت اسنوبال بوده که آدم‌ ها را برای جنگ مدیریت می‌ کرده و در حالی‌ که شعار «زنده باد بشریت» را سر می‌ داده، وارد جنگ شده است؛ تازه زخم‌ های پشتش هم که تعدادی از حیوانات آن را به یاد می‌ آوردند، جای دندان‌ های ناپلئون بوده است.

در اواسط تابستان موزز، زاغ اهلی، پس از سال‌ ها ناپدید شدن باز در قلعه حیوانات پیدا شد. او اصلاً تغییری نکرده بود؛ طبق معمول کار نمی‌ کرد و درباره موضوعات قدیم مثل کوه شکلات و چیز های دیگر صحبت می‌ کرد. او ساعت‌ ها بر روی تنه درختی می‌ نشست و بال‌ های سیاهش را بر هم می‌ زد و با هر که به حرف‌ هایش گوش می‌ داد، مدتی طولانی حرف می‌ زد. موزز با منقارش آسمان را نشان می‌ داد و می‌گفت:

– دوستان، درست آن بالا بالا ها، پشت ابر هایِ سیاه، سر زمینی شکلاتی وجود دارد و این همان سر زمینی است که ما حیوانات بیچاره را از رنج کار کردن رها می‌ کند…


 

دانلود رایگان کتاب قلعه حیوانات

ناپلئون توقف کرد و با اخم به دیگران نگاه کرد. بعد غرشی وحشتناک کرد. با آن صدا سگ‌ ها حمله کردند و گوش 4 خوک را به دندان گرفتد و آن‌ ها را جلوی پای او به زمین انداختند. بوی خون گوش خوک‌ ها باعث وحشی‌ تر شدن سگ‌ ها شده بود. در میان حیرت همه ناگهان سه سگ به سمت باکسر حمله کردند. باکسر وقتی هجوم آن‌ ها را دید، از سم‌ های قوی‌ اش استفاده کرد و یکی از سگ‌ ها را با لگد به زمین انداخت و زیر پای خود گرفت، سگ از درد به خود پیچید و زوزه کشید. دو سگ دیگر با دیدن این وضع فرار کردند، باکسر به ناپلئون نگاه می‌ کرد تا بگوید سگ را ول کند یا بکشد. ناپلئون اخم کرد و با تشر به او گفت رهایش کند. همین‌ که باکسر پایش را بلند کرد سگ مجروح با درد و زوزه‌ کشان فرار کرد.

سر و صداها خوابید. چهار خوک از ترس دچار رعشه شده بودند و در صورتشان آثار خطا کاری دیده می‌ شد. ناپلئون به آن‌ ها گفت اشتباهاتشان را بیان کنند. آن‌ ها همان‌ هایی بودند که تعطیلی جلسات یکشنبه را معترض شده بودند. خوک‌ ها گفتند که از وقتی سنوبال گریخته پنهانی با او در ارتباط هستند، به او کمک کردند که آسیاب را ویران کند و قرار گذاشته‌ اند که مزرعه را به تسلط فردریک در آورند. همچنین افزودند سنوبال در جلسه‌ ای محرمانه به آن‌ ها گفته از چندین سال قبل جاسوس جونز است. وقتی حرف‌ هایشان تمام شد، سگ‌ ها گلوی آن‌ ها را دریدند، ناپلئون با صدای خوفناکی گفت آیا کسی هست که بخواهد به گناه خود اعتراف کند؟ آن سه مرغ اسپانیایی که مدیر مرغ‌ ها در شورش تخم‌ مرغ بودند پیش آمدند و گفتند که سنوبال در رؤیای آن‌ ها آمده و تشویقشان کرده که به حرف ناپلئون گوش نکنند. آن‌ ها هم به قتل رسیدند.


 

قلعه حیوانات

در دقایق اول حیوانات سعادتی را که نصیبشان شده بود باور نمی‌ کردند. اولین اقدامشان این بود که دسته‌ جمعی، گویی به‌ منظور تحصیل اطمینان از اينکه بشری در جایی مخفی نیست. چهار نعل دورادور مزرعه تاختند و سپس به ساختمان مزرعه آمدند تا آخرین اثرات سلطه منفور جونز را پاک سازند. در یراق خانه را که در انتهای طویله بود شکستند؛ دهنه ها حلقه‌ های بینی» زنجیر های سگ و چاقو های رنج‌ آوری را که جونز به‌ وسیله آن خوک‌ ها و بره‌ ها را اخته می‌ کرد همه در چاه سرنگون شد.

افسار ها، دهنه‌ ها، چشم‌ بند ها و توبره‌ های موهن به میان آتشی که از زباله‌ ها در حیاط افروخته‌ شده بود ريخته شد. شلاق‌ ها هم به همچنین. حیوانات وقتی شلاق‌ ها را شعله‌ ور دیدند همه از شادی به جست‌ و خیز در آمدند.

سنوبال روبان‌ هایی را هم که با آن دم و یال اسب‌ ها را در روز های بازار تزیین می‌ کردند در آتش انداخت. گفت:«روبان به‌ منزله پوشاک است که علامت و نشانه انسانی است. حیوانات بایستی برهنه باشند.» باکسر با شنیدن این بیان کلاه حصیری‌ اش را که در تابستان گوش‌ هایش را از مگس حفظ می‌ کرد آورد و با سایر چیز ها در آتش انداخت. در اندک زمانی حیوانات هر چیزی که خاطره جونز را به یاد آنان می‌ آورد از بین بردند.

جمع بندی

شاید بهتر باشد برای کتاب قلعه‌ حیوانات دنبال دلیلی برای نخواندن کتاب بگردیم، تا دلیل برای خواندن؛ زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که آن را نخوانید. این کتاب آنقدر مشهور است که در همه‌ ی فهرست‌ های مشهور کتاب‌ خوانی پیشنهاد شده است. این کتاب یکی از شاهکار های ادبی قرن بیستم است و خواندن آن وسعت دید خواننده را افزایش می‌ دهد.

بدون شک خواندن این کتاب می‌ تواند تجربه‌ ای لذت بخش و فراموش نشدنی برای خوانندگان باشد. عده‌ ای از منتقدین نه تنها خواندن این کتاب را پیشنهاد می‌ کنند؛ بلکه معتقدند این کتاب را باید هر چند سال یکبار دوباره از نو خواند، زیرا با هر بار خواندن چیز های بیشتری برای ارائه دارد. 

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *