chatr1

7 راه کپی رایتینگ موثر، کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ

کپی‌ رایتینگ یکی از مهم ترین عناصر هر نوع بازاریابی  و مارکتینگ برای یک برند و همانند یک فراخوانی برای اقدام Call-To-Action(CTA) (تشویق کاربر به کلیک) اما در مقیاسی بزرگ‌ تر است. کپی رایتینگ به معنای استفاده از جملات برای جذب مخاطبین یا معرفی به آن ها و فروش بیشتر می باشد. در واقع کپی رایتینگ کار یک فروشنده را در قالب جملات انجام می دهد. در نگاه اول احتمالا کپی‌ رایتینگ کاری بسیار ساده و سر دست به نظر برسد ولی واقعیت این نیست بلکه واقعیت این است که باید نکات و ظرافت‌‌ های زیادی را رعایت نمود تا بتوان یک کپی‌ رایتنگ مؤثر و بهینه انجام داد. در واقع دقت و خلاقیت در خلق یک اثر ماندگار با کلمات، هنر یک کپی‌‌ رایتر است. در ادامه با ما همراه باشید تا از نکاتی مهمی از این موضوع مهم مطلع شوید.

کپی رایتر کیست؟

کپی‌ رایتر ها در تلاش اند که با استفاده از کلمات مردم را وادار به ادراک یک حس، فکر کردن به یک موضوع و در نهایت پاسخ دادن و انجام دادن فعالیتی از قبل تعریف‌ شده‌ ای ترغیب کنند. کپی رایتر کسی است که با توجه به نکات روانشناسی مخاطب و بازار هدف بر فرآیند تصمیم گیری فرد در خرید کالا تاثیر می گذارد و تنها ابزار او در این راه، انتخاب بهینه و خرد مندانه کلمات در محتوای متنی است.

کپی رایتینگ و دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم چتری و در برگیرنده تمام فعالیت‌ های بازاریابی یا مارکتینگ شما در فضای آنلاین است. کسب و کار ها از کانال‌ های قدرتمند مختلفی مانند SEO (سئو سایت)، سوشال مدیا یا شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، اس ام اس مارکتینگ و وب سایت برای برقرار کردن ارتباط قوی با مشتریانشان استفاده می کنند.

تمام این ابزار ها و راه ها برای اثر بخش بودن به کپی رایتینگ و کپی رایتر ها نیاز است. این موضوع تا حدی در بیان تفاوت بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ مشخص شد.

می دانیم که هر تبلیغی هدف خاص خودش را دنبال می کند. صفحات فرود یا لندینگ پیج ها بهترین مثال برای این موضوع هستند. Call to Action ها و متن صفحه فرود می بایست ترغیب کننده و مشخص باشند و همزمان استراتژی محتوا را پشتیبانی کنند. این موضوع در مورد بنر ها و تبلیغات شبکه های اجتماعی هم صدق می کند.

نکته جالب تبلیغات در فضای آنلاین، قابل اندازه گیری بودن متریک ها و KPI ها (شاخصه های کلیدی عملکرد) است. با استفاده از A/B Testing می توانیم کار کرد تبلیغات مختلف را ارزیابی و به بهینه ترین نسخه دست پیدا کنیم.

فرق کپی رایتینگ و تولید محتوا چیست؟

در تولید محتوا هدف شما این است که با تولید محتوای مرتبط و مفید به کاربران خود در تصمیم‌ گیری مخصوصا در خرید کمک کنید و خوانندگان یا ترافیک بیشتری را جذب کنید. یعنی تمرکز بروی جذب کاربر و مخاطب است. اما در کپی رایتینگ تمرکز شما بر روی متقاعد کردن مشتری است.

کپی رایتینگ

با اینحال این دو ارتباط نزدیکی با یک دیگر دارند و برای این که بتوانید از پس تمام کار های بازاریابی محتوا بر بیایید، لازم است با تکنیک‌ های کپی رایتینگ هم آشنا باشید.

نمونه های کپی رایتینگ

به گفته «دیوید اگیلوی» محصول و خدمت خسته کننده ای وجود ندارد، بلکه نویسنده خسته کننده وجود دارد. اگر یک تبلیغ را چندین بار در شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، خیابان ها، تلویزیون و دیگر کانال‌ های تبلیغاتی می‌ بینید و بعد از چند بار دیدن آن احساس خستگی و زدگی می‌ کنید مطمئن باشید که این مشکل تبلیغ است و مشکل از آن محصول یا خدمت به احتمال فراوان نیست. تبلیغ بد می‌ تواند تاثیر منفی‌ در محبوبیت محصول و یا خدمت شما در نزد مخاطبان و بازار هدف نیز بگذارد که این تاثیر شاید هرگز قابل جبران نباشد.

برای مثال چند نمونه از کپی رایتینگ های معروف ایران و جهان (تبلیغ نویسی) را در ادامه مطلب آورده‌ ایم که برای ایده گرفتن می‌ تواند برای شما مناسب باشد:

1. مرغ را با بوی بد ماهی نخورید (تبلیغ مایع ظرفشویی)

2. متفاوت فکر کن (شرکت اپل)

3. ارتباط دهنده مردم (نوکیا)

4. هیچ‌ کس تنها نیست (همراه اول)

راه های موثر برای داشتن یک کپی‌ رایتینگ خوب

  • رویکردی متفاوت در پیش گیرید

تمامی ما هر روز با تبلیغات مختلف مورد هدف قرار می‌ گیریم و دیگر عادت کرده‌ ایم که به پیام‌ های تبلیغاتی توجه ای نکنیم. بیشتر ما حتی به آن‌ ها نگاه هم نمی‌ کنیم؛ اینجا است که نقش کپی‌ رایتینگ مهم می‌ شود. یک پیام تبلیغاتی با محتوایی بسیار بسیار خوب می‌ تواند توجه این مخاطبان بی‌ علاقه را جلب کند و آنان را پایبند ما بکند.
هر برندی خوبی ها، ویژگی ها و ابعاد مختلفی دارد که می‌ توانید برای تبلیغ برند از هر کدام شان استفاده کند؛ اما هنگام انتخاب پیام کپی‌ رایتینگ به‌ دقت بیشتری نیاز است. برای طراحی تأثیر گذار پیام تبلیغاتی باید آن جنبه‌ ای از محصول را انتخاب کنید که بتواند مخاطب شما را تحریک و توجه او را جلب کند.

کپی رایتینگ

به‌ عنوان یک کپی‌ رایتر، برای تولید پیام‌ های تبلیغاتی، با رویکردی متفاوت به قصه محصول نگاه و آن را برسی کنید. با تولید پیام‌ های غیر منتظره و غیر عادی بر حس بی‌ توجهی مخاطبان خود غلبه کنید و آن‌ ها را مشتاق کنید تا به تبلیغ شما توجه کنند. یک کپی‌ رایتینگ حرفه ای باید مخاطب خود را به فکر کردن و یا تماشای مجدد محتوا ترغیب کند. این امر باعث می‌ شود که محتوای تبلیغاتی بیشتر در ذهن‌ ها بماند.

  • در متن خود از احساسات استفاده کنید

به‌ عنوان مثال، فرض کنید که محصول شما کفش است و می‌ خواهید برای آن مارکتینگ یا بازاریابی کنید. به‌ جای جرف زدن راجب به منعطف بودن و یا وزن کم محصول تان که تقریباً بازاریابان تمام کفش‌ ها به آن می‌ پردازند، بین محصول خود و تجربه‌ ای که قرار است برای خریداران آن به ارمغان آورد،‌ ارتباط برقرار کنید.

این آگهی تبلیغاتی در مورد پیچیدگی‌ های زندگی صحبت می‌ کند که به‌ تدریج از بین می‌ روند و با سادگی و راحتی جای گزین می‌ شوند. همان‌ طور که پیام پیش می‌ رود، جمله‌ ها ساده‌ تر می‌ شوند و کلمات ساده و ریتمیک جایگزین می‌ شوند. ریتمی که کلمه دویدن به آگهی تبلیغاتی می‌ دهد، مشابه صدای برخورد کفش به زمین در هنگام دویدن است.
اگر شما از احساسات به‌ درستی در کپی‌ رایتینگ خود استفاده کنید، می‌ توانید نرخ تبدیل وب‌ سایت (CRR) خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید؛ اما اینکه چگونه در صنعت‌ های مختلف احساسات مخاطب و بازار هدف خود را درگیر کنید، یکی از چالش‌ های پیش روی کپی‌ رایتر ها است. بر اساس گزارش ارائه‌ شده توسط Unbounce Conversion Benchmark نحوه استفاده از احساسات در صفحه فرود های با کاربرد های مختلف با هم تفاوت دارد. مثلاً، در وب‌ سایت مرتبط با صنعت گردشگری باید با کلمات مثبت صحبت کنید. بر اساس تحقیقات انجام‌ شده، حتی اگر شما به میزان ۱٪ از کلمات منفی مانند محدودیت، چالش، ترس، عصبانیت و … در کپی‌ رایتینگ مربوط به سفر استفاده کنید، نرخ تبدیل این وب‌ سایت تا بیش از ۲۵٪ کاهش می‌ یابد.

در همین گزارش آمده است که در صفحه خدمات کسب‌ و کار خود با‌ید خلاصه و مفید صحبت کنید. تحقیقات انجام‌ شده نشان می‌ دهد که نرخ ‌تبدیل صفحات فرودی که کمتر از ۱۰۰ کلمه دارند در مقایسه با آن‌ هایی که بیش از ۵۰۰ کلمه دارند، ۵۰٪ بیشتر است.
همچنین، در صفحه خدمات و سرویس‌ های‌ کسب‌ و کار خود حس اعتماد را به مشتریان خود منتقل کنید و از کلماتی مانند مفید، نگهداری، راهنمایی و … استفاده کنید.
استفاده از بعضی از احساسات ممکن است نرخ تبدیل صفحات فرود را بسته به کاربرد آن‌ ها افزایش و یا کاهش دهد.  به‌ عنوان‌ مثال، استفاده از حس شادی در وب‌ سایت‌ های آموزشی تأثیر مثبتی در بهبود نرخ تبدیل دارد اما ایجاد زیاد این حس در مخاطبان وب‌ سایت‌ های حقوقی می‌ تواند تأثیر بدی بر نرخ تبدیل داشته باشد.
بنا بر این، در کپی‌ رایتینگ خود از احساسات، به‌ خوبی و متناسب با رفتار مخاطبان خود استفاده کنید تا بتوانید بیشترین تأثیر را بر آن‌ها داشته باشید.

  • برای عنوان متن وقت بگذارید

کپی رایتر

تحقیقات اخیر Sharethrough.com نشان داده که ۲۰٪ از جوانان، هنگام گشتن در رسانه‌ های اجتماعی فقط عنوان feed ها را می‌ خوانند. عنوان‌ ها همیشه یک ابزار مهم برای اتصال مخاطب بوده‌ اند. اگر عنوان یک متن مثلا موضوع یک ایمیل، خسته‌ کننده باشد یا به‌ اندازه کافی جذاب نباشد، مخاطبان متن شما را می خوانند. در تعیین عنوان محتوا های تبلیغاتی، سعی کنید کاربران خود را به دانستن آنچه در متن آمده است، کنجکاو بکنید. طنز، بازی کردن با کلمات و غیر قابل‌ پیش‌ بینی بودن، راه‌ حل‌ هایی خوب برای جلب‌ توجه هستند. بهتر است عنوان شما در یک خط بیاید.
بسیاری از کپی‌ رایتر ها بر این باور هستند که که هدف عنوان یک آگهی تبلیغاتی باید این باشد تا مخاطب ترغیب شود که خط اول متن را بخواند. هدف خط اول متن این باید باشد که مخاطب خط دوم را بخواند و الی‌ آخر.
به‌ طور خلاصه، اگر عنوان آگهی تبلیغاتی مخاطبان شما را جذب نکند، دیگر همه‌ چیز از دست رفته است.

  • برای کپی رایتینگ بهتر مشتریان خود را بشناسید

یک کپی‌ رایتینگ موفق تنها با یک نفر صحبت می‌ کند و متن آن با توجه به شرا‌یط، انگیزه‌ ها، نیاز ها، آرزو ها و چالش‌ های او است. به همین دلیل باید مشتریان خود را بشناسید و آن‌ ها را از نظر جمعیت‌ شناسی و علایق شان بررسی کنید. سپس، متناسب با هر دسته از مشتریان خود و نیاز های شان محتوای تبلیغاتی تولید کنید.

  • از اصطلاحات تخصصی و مبالغه بپرهیزید!

زمانی که محتوا نویسان در تلاش هستند که کاربران خود را با شرکت،‌ محصولات و خدمات خود آشنا کنند، ممکن است از اصطلاحات تخصصی استفاده و یا برای اینکه هدف خود را برجسته کنند؛ دست به دامان مبالغه بزنند. اما حقیقت این است که یک کپی‌ رایتینگ مناسب باید پیام خود را با زبان و اصطلاحات خود کاربران به صورت عامیانه به آن‌ ها برساند. این بدان معنا نیست که هرگز جوایز و دستاورد های خود را در معرض دید دیگران قرار ندهید؛ بلکه باید دستاورد های خود را درست همان‌ گونه که هستند به بقیه گزارش دهید.
متن خود را واضح و عامیانه بنویسید. اگر پیچیدگی و نا مفهوم بودن جملات مخاطب را مجبور به خوانش چندباره متن کند، کپی‌ رایتینگ نمی‌ تواند به موفقیت لازم برسد.

  • همیشه مختصر ولی مفید بنویسید

یک نوشته خوب باید کوتاه باشد ولی درعین‌ حال به‌ خوبی پیام خود را به کاربر یا مخاطب منتقل کند. در یک پوستر و یا بنر تبلیغاتی نیز بهتر است که تعداد زیادی کلمه وجود نداشته باشد تا مخاطب شما با یک نگاه به پوستر بتواند تمام کلمات را ببیند.
بنابراین، جمله‌ های کپی‌ رایتینگ خود را پس از نوشتن آن بررسی و عبارات اضافی را حذف کنید ولی حواستان باشد که مفهوم پیام شما تغییر نکند.

تولید محتوا
  • در تولید محتوا به جزئیات دقت کنید

هنگام تولید محتوا باید حواستان به جزئیاتی مانند اشتباهات املایی، لینک‌ های شکسته،  کلمات تکراری و … باشد. این‌ ها اشتباه‌ های متداولی هستند که بیشتر نویسندگان به آن‌ ها دچار می‌ شوند ولی از یک برند انتظار می‌ رود مخاطب را با این موارد مواجه نکند. اشتباه در جزئیات می‌ تواند تأثیر بدی بر مخاطبان تان داشته باشد.

بهتر است که قبل از انتشار متن از یک فرد دیگر کمک بخواهید تا نوشته شما را مطالعه کند و اشتباه‌ های نگارشی آن را به شما بگوید. اگر به فرد دیگر دسترسی ندارید، مدتی به فکر خود استراحت دهید و بعد مجدداً متن خود را بررسی کنید، چرا که اگر شما بلا فاصله بعد از نوشتن متن، آن را بخوانید، به‌ احتمال‌ زیاد نمی‌ توانید اشکالات موجود در آن را پیدا کنید چون خسته اید.

جمع‌‌ بندی

کپی رایتینگ یکی از حساس‌ ترین مشاغل دنیاست؛ چرا که گاهی یک جمله یا حتی یک کلمه کپی رایتر می‌ تواند فروش یک کسب و کار را متحول کند. در واقع تبلیغ نویس کسی است که از قدرت کلمات استفاده می‌ کند تا به کمک متن های تجاری خود بتواند مخاطبان را با اقدام مورد نظر مجاب کند. بخش مهمی از فرایند دیجیتال مارکتینگ، به بازاریابی محتوا ارتباط دارد و از آنجایی که متون نقش به‌ سزایی در کانتنت مارکتینگ دارند، در نتیجه نمی‌ توان نقش ارزشمند کپی رایتینگ را نادیده گرفت.

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *