منوی دسته بندی
منوی دسته بندی

رسانه تبلیغاتی چیست؟

Advertising Media

رسانه تبلیغاتی اشاره به کانال‌ ها یا رسانه‌ هایی دارد که تبلیغ در بستر آن انجام می‌ شود. رسانه آن چیزی که باعث می‌ شود، چیزی از یک  جا به جای دیگر برسد. مثل سیم مسی رسانه الکتریسیته است و جریان الکتریکی را از باطری به لامپ می‌رساند. رسانه تبلیغاتی برای بیان یک پیام انگیزشی دست به تولید محتوا خواهد زد. پیام تبلیغاتی می‌ تواند به صورت متن، صدا، عکس و ویدیو از طریق رسانه‌ هایی نظیر تلویزیون، رادیو، وب‌ سایت‌ ها و یا تبلیغات محیطی ( بیلبورد، پوستر، …. ) به سمع و نظر مخاطب برسد.

موارد مهم رسانه تبلیغاتی

رسانه تبلیغاتی نقش بسیار مهمی در کسب‌ و کار و بازاریابی برای شرکت‌ ها ایفا می‌ نماید. ممکن است تعداد برند هایی که یک نوع محصول یا خدمت را ارائه نمایند، زیاد باشد. از سوی دیگر، این امکان برای مشتری وجود ندارد تا تمام برند ها بشناسد.

در این حالت شرکت‌ ها برای معرفی خود به مشتری مخاطب از رسانه تبلیغاتی برای تبلیغات محصول یا خدمات خویش استفاده می‌ نمایند. انتخاب رسانه باید با توجه به ویژگی‌ های جمعیت شناختی مشتری، بودجه تبلیغاتی، اهداف شرکت، پیام تبلیغاتی، اهداف تبلیغاتی و استراتژی برندینگ انجام شود.

حال آن که در ایران، شرکت‌ های تبلیغاتی که صاحب رسانه، صاحبان کسب‌ و کار ها را به سمت رسانه خود سوق می‌ دهند. حتی اگر به صلاح کار فرما نباشد. بالاخره باید به هر قیمتی که شده پول در آورند !!

مثلا شرکتی که تولید کننده رنگ‌ های مختص مخازن نفتی است، چرا باید در اتوبان همت بیلبورد بزند و یا کلیپ ۳۰ ثانیه‌ ای با حضور فلان بازیگر بسازد؟ – زیرا که شرکت تبلیغاتی به وی این‌ گونه توصیه نموده است !!

همچنین شرکت‌ ها باید بر اساس عناصر فوق، رسانه یا رسانه‌ هایی را برای کمپین تبلیغاتی خود انتخاب نمایند. کمپین تبلیغاتی به برند ها کمک می‌ نماید تا در مورد برند هم همه ایجاد نمایند، تبلیغات هدفمند می‌ تواند منجر افزایش آگاهی از برند گردد.

رسانه تبلیغاتی

انواع رسانه تبلیغاتی

اگر نگاه به تبلیغات و رسانه تبلیغاتی در طول تاریخ بی اندازیم ، خواهیم دید که گاه سر نوشت انسان را رغم زده‌ اند و چرخش‌ هایی عظیمی در زندگی انسان‌ ها ایجاد نموده‌ اند. مثل تبلیغات گوبلز برای آلمان نازی. تبلیغات برای کسب‌ و کار ها نیز چنین نقش داشته است. برند ها در طول زمان از رسانه‌ های گوناگونی برای ارتباط با مشتری خود استفاده می‌ نمایند. تمام این انتخاب‌ ها بر اساس بودجه، دسترسی، حضور مشتری بوده است.

انواع تبلیغات

  • ATL کانال‌ های تبلیغاتی با مخاطب وسیع و هزینه بالا Above The Line
  • TTL کانال‌ های تبلیغاتی با مخاطب متوسط و هزینه متوسط Through The Line
  • BTL کانال‌ های تبلیغاتی با مخاطب بسیار محدود و هزینه کم Below The Line

مهم‌ ترین رسانه تبلیغاتی

  • رسانه پخش گسترده

تلویزیون و رادیو دو رسانه‌ ای هستند و در سطح وسیع می‌ توانند پیام تبلیغات را پخش نمایند که از نوع ATL  هستند.

تلویزیون: تبلیغات تلویزیون بسیار مهم است (البته اگر شبکه تلویزیونی معتبر باشد). شرکت‌ ها با انتخاب زمان‌ هایی پربیننده تلویزیون مانند سریال، مراسم، جشن و رخ داد های ورزشی و با آگاهی خصوصیات جمعیت شناختی بینندگان، دست به تبلیغات می‌ زنند. برنامه‌ های تلویزیونی به دسته‌ های اخبار، ورزش،  دانش و اطلاعات عمومی ، سرگرمی، فیلم، برنامه‌ های کودک، …. تقسیم میگردد. این دسته بندی شاید به انتخاب نوع برنامه کمک نماید. البته صاحبان رسانه نیز با توجه به محبوبیت برنامه‌ های خود، برای زمان پخش آگهی، نرخ‌ های پخش متفاوتی را تعیین می‌ نمایند.

رادیو: یک ابزار برای بازاریابی و تبلیغات است. رادیو در دنیا همچنان به عنوان یک ابزار تبلیغاتی با صرفه محسوب می‌ شود و از ضریب نفوذ بالا بر خوردار است. رادیو نیز مانند تلویزیون به طیف وسیعی از شنوندگان در ارتباط است. مخاطبین رادیو را باید بر اساس مشخصات جغرافیایی تقسیم‌ بندی نمود.

  • رسانه چاپی

رسانه تبلیغاتی نظیر روزنامه، مجله، بروشور، کاتالوگ، بیلبورد، تابلو، نامه و دیگر موارد چاپی، همگی زیر عنوان رسانه چاپی دسته‌ بندی می‌ شوند و جزء ATL هستند. با توجه به گسترده‌ ای پوشش مخاطب این رسانه با توجه به شرایطی، می‌ تواند مناسب باشد. رسانه چاپی باید مخاطب را بر اساس منطقه جغرافیایی و زبان‌ های متفاوت دسته‌ بندی نماید. رسانه چاپی می‌ تواند بر یک بازار خاص ( بازاریابی نیش ) تمرکز نماید.

رسانه تبلیغاتی
  • رسانه آنلاین

با توجه گسترش روز افزون اینترنت و ضریب نفوذ رو به رشد آن، شرکت‌ ها از ان به عنوان یک رسانه تبلیغاتی و انگیزاننده بهره می‌ برند. مردم از طریق اینترنت به شبکه‌ های اجتماعی و وب‌ سایت‌ ها دست پیدا می‌ نمایند و این یک فرصت بسیار عالی برای تبلیغات آنلاین و وب برندینگ است. تبلیغ آنلاین، وبلاگ، تبلیغ محتوایی، بازاریابی معرف (بازاریابی پورسانتی) همه بر بستر وب به یک رسانه آنلاین ارائه می‌ شوند. این نوع رسانه جزء TTL است.

  • رسانه تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی مانند بیلبورد، دیوار نویسی یا نقاشی روی دیوار ، تبلیغ روی اتوبوس و تلویزیون‌ های شهری همگی جز تبلیغات محیطی هستند. تبلیغات محیطی برای جذب مشتریانی است که از در حال سفر از یک نقطه ‌به ‌نقطه دیگر. شرکت‌ ها برای اینکه شانس موفقیت خود برای افزایش آگاهی از برند، تلاش می‌ نمایند که هر چه می‌ توانند مساحت بیلبورد را افزایش یا به اتوبان‌ ها نزدیک‌ تر و در نقاط بهتری حضور داشته باشند. این نوع رسانه جزء BTL است.

  • تبلیغات موبایلی (تلفن همراه)

با افزایش نفوذ تلفن همراه و استفاده روز افزون آن، تبلیغات موبایلی یکی از ابزار های بسیار مهم برای هر کسب‌ و کاری شد. مواردی مانند ارسال پیامک، گفتگو با سایرین در گروه‌ های شبکه‌ های اجتماعی، تبلیغات درون بازی‌ های موبایلی. تبلیغات موبایلی و تبلیغات رسانه آنلاین، نقاط مشترک بسیاری دارند، زیرا یک وب‌ سایت را می‌ تواند از گوشی یا لب تاپ چک نمود. این نوع رسانه جزء TTL است.

  • رسانه تخصصی

این نوع رسانه تخصصی حاوی نام برند یا شرکت است. تعداد مخاطبین این رسانه بسیار کمتر از موارد پیشین است و تمرکز آن بر بازار نیش است. مثل تبلیغات روی کارت اعتباری، کیف، کلاه یا جاسوئیچی. این نوع رسانه جزء BTL است.

  • سایر رسانه‌ ها

برخی تبلیغات در رسانه‌ های خاص انجام می‌ شود، مثل تبلیغ در پیش و پس از فیلم سینمایی یا سالن سینما  یا بیلبورد های دیجیتالی.

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *