منوی دسته بندی
منوی دسته بندی

تلگرام مارکتینگ چیست؟ تکنیک های بازاریابی در تلگرام

تلگرام مارکتینگ

تلگرام مارکتینگ هم مشابه با دیگر ابزار بازاریابی در دنیای دیجیتال اصول و قواعدی برای اجرا و پیاده سازی درست دارد.

تلگرام یک برنامه پیام رسان است که در هر دستگاهی مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها و رایانه ها کار می کند. این اپلیکیشن سریع، امن و رایگان است. تلگرام به کاربران امکان می دهد تا پیام های متنی ارسال کنند، عکس ها، فیلم ها و فایل ها را به اشتراک بگذارند. همچنین می توانید گروه ها و کانال هایی را برای تعامل بهتر با مخاطبان خود ایجاد کنید.

چرا باید از تلگرام مارکتینگ برای کسب و کار خود استفاده کنید؟

از فروردین سال 1399، مخاطبان تلگرام به 400 میلیون کاربر فعال افزایش یافته است. 1.5 میلیون کاربر هر روز این برنامه را دانلود وبه آن می پیوندند. محبوبیت روز افزون این پلتفرم به بازاریابان اجازه می دهد تا از بسیاری از مزایای تلگذام بهره مند شوند.

مقاله مرتبط: 13 شبکه اجتماعی برتر دنیا

فوایده استفاده تلگرام

به بازاریابان اجازه می دهد تا مخاطبان خود را در جریان  رویداد ها قرار دهند. این کار با کانال های تلگرام امکان پذیر است. یک کانال عمومی یا خصوصی ایجاد کنید و از مشتریان فعلی خود دعوت کنید به آن بپیوندند. عکس ها و ویدیوهای بیشتری از محصولات خود به اشتراک بگذارید، تاریخچه برند خود را به مشترکین بگویید و تیم خود را معرفی کنید. مشتریان را از فروش های آتی و پیشنهادات شگفت انگیز مطلع کنید.

به بازاریابان کمک می کند تا بهتر با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. گروه های تلگرام به شما کمک می کنند تا به طور مستقیم با مشتریان خود در تعامل باشید. گروه تلگرام یک فضای چت است که در آن می توانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و اعضای گروه شما می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. همچنین می توانید برای مدیریت کارآمدتر گروه خود، مدیرانی را اضافه کنید. با یک گروه، می توانید به مشتریان وفادار خود اجازه دهید با پاسخ دادن به سؤالات مربوط به محصول یا خدمات خود، به سرنخ های جدید کمک کنند. گروه های تلگرام یک فرصت عالی برای ایجاد یک انجمن خوب است.

به برندها اجازه می دهد تا ترافیک را به  وب سایت هدایت کنند. لینک صفحات فرود خود را به اشتراک بگذارید، مشتریان خود را دعوت کنید تا مجموعه جدید شما را بررسی کنند. به این ترتیب، ترافیک صفحات سایت را افزایش خواهید داد.

تعامل کاربران را افزایش دهید. با نظرسنجی تلگرام به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. یک نظرسنجی با چندین پاسخ ایجاد کنید تا از نظر مشتریان خود در مورد محصول یا خدمات خود مطلع شوید. آزمونی ایجاد کنید که در آن توضیح دهید که چرا یک کاربر نوع اشتباهی را انتخاب کرده است. آخرین گزینه مخصوصاً برای خدمات آموزشی عالی است. نظرسنجی های شما می تواند ناشناس باشد.

اکنون که از مزایای استفاده از تلگرام آگاه هستید، بیایید بدانیم چگونه همه این ابزارها را در استراتژی خود بگنجانیم.

تلگرام مارکتینگ

استراتژی تلگرام مارکتینگ

  • مرحله اول: هدف خود را تعیین کنید

توسعه هر استراتژی با ایجاد یک هدف شروع می شود. هدف شما، ابزار هایی را که استفاده می کنید، قالب های محتوا و KPI ها را از قبل تعیین می کند. با تلگرام می توانید اهداف زیر را دنبال کنید:

  • هدایت ترافیک به وب سایت
  • افزایش تعامل با مشتری
  • ایجاد روابط قابل اعتماد با مخاطبان خود
  • خودکار کردن برخی وظایف
  • حمایت از مشتریان
  • افزایش فروش

 

به عنوان مثال، اگر هدف شما ایجاد روابط قابل اعتماد با مشتریان فعلی و در عین حال افزایش فروش است، می توانید یک کانال خصوصی برای وفادار ترین مشتریان خود ایجاد کنید. به آن ها اجازه دهید اولین کسانی باشند که در مورد فروش های آتی باخبر می شوند، یک نظر سنجی ایجاد کنید تا به آن ها اجازه دهید اقلام مورد نظر را برای دریافت تخفیف انتخاب کنند و غیره.

  • مرحله دوم: یک حساب کاربری تلگرام ایجاد کنید

زمانی که اهداف خود را مشخص کردید، زمان شروع است. دو گزینه برای شما در دسترس است: گروه و کانال

گروه

گروه یک فضای چت است که در آن می توانید افراد زیادی را اضافه کنید. می تواند تا 200000 عضو داشته باشد. پس از پیوستن به آن، اعضا می توانند پیام، عکس، فیلم و فایل های صوتی ارسال کنند. می توانید یک گروه عمومی یا خصوصی ایجاد کنید. اگر عمومی باشد، هر کاربری می‌ تواند آن را در جستجوی تلگرام پیدا کند، به آن بپیوندد و تاریخچه را مشاهده کند. اگر خصوصی است، افراد فقط در صورتی می توانند به آن بپیوندند که آن ها را به صورت دستی یا با کمک پیوند دعوت اضافه کنید.

بازاریابی تلگرام

کانال

کانال های تلگرامی برای پخش پیام به مخاطبان بزرگ تر ایجاد شده است. آن ها هیچ محدودیتی در مورد تعداد اعضا ندارند. تفاوت گروه و کانال در چندین واقعیت نهفته است، اول اینکه فقط ادمین های یک کانال می توانند در آن پست بگذارند. ثانیاً همه اعضا از هر پست جدید مطلع می شود. اعضا نام و عکس یک کانال را به جای یک فرستنده فردی می بینند. اعضای کانال به خوبی ادمین ها نمی توانند یکدیگر را ببینند. فقط مالک و مدیران می توانند اعضا را ببینند.

می توانید پست های خود را زمان بندی کنید و در زمان مشخص شده به صورت خودکار ارسال می شوند. همچنین می‌ توانید در ساعات غیر کاری یا در شب پیام‌ های بی‌ صدا ارسال کنید، بنا بر این فالوور های شما یک اعلان بدون صدا دریافت خواهند کرد. برای بهبود مسیریابی و ارائه اطلاعات مهم به فالوور ها، از هشتگ ها استفاده کنید. برای مدیریت بهتر کانال خود می توانید ادمین ها را اضافه کنید و امضا ها را فعال کنید. اگر یک شرکت بزرگ دارید و مدیران ارشد شما مدیران هستند، این یک ویژگی مفید است. بنا بر این، همکاران شما باید بدانند چه کسی پست می کند: مدیر، منابع انسانی، حسابدار و غیره.

اگر به نظر دنبال کنندگان خود علاقه مند هستید، می توانید یک گروه بحث ایجاد کنید. همه پست‌ های شما فوروارد می‌ شوند و در آنجا پین می‌ شوند. اعضا می توانند در مورد هر پست نظر دهند و نظرات آن ها در یک موضوع نمایش داده می شود. ایجاد نظرسنجی نیز در کانال ها موجود است.

  • مرحله سوم: حساب تلگرام خود را ارتقا دهید

بعد از  نعیین اهداف و نوع حساب خود در تلگرام. مهم نیست که کدام را ترجیح می دهید. باید در مقابل مردم قابل مشاهده باشد.

در ادامه چند روش موثر برای تبلیغ اکانت تلگرام شما را فهرست کرده ایم:

رسانه های اجتماعی

امروزه شبکه‌ های اجتماعی منبع عالی تولید لید هستند. ممکن است در حال حاضر هزاران دنبال کننده در فیس بوک، اینستاگرام، تیک تاک و لینکدین داشته باشید. فرصت را از دست ندهید و اجازه دهید به برند شما در تلگرام بپیوندند. لینک خود را در بیو اینستاگرام  قرار دهید یا یک پیشنهاد انحصاری برای کسانی که به کانال یا گروه تلگرام شما می پیوندند ایجاد کنید.

ترفیع متقابل

به دنبال اکانت های محبوب تلگرام در لول خود بگردید و به آنها تبادل کنید. به عنوان مثال، اگر تور مسافرتی می فروشید، از یک مسافر معروف بخواهید که در ازای دریافت یک تخفیف، آژانس شما را تبلیغ کند، یا اگر موادی برای عمل های زیبایی می فروشید، با متخصصان منطقه خود همکاری کنید.

تلگرام مارکتینگ

سایت

یکی از بهترین مکان ها برای شروع است. از صفحات پربازدید یا صفحه فرود محصول خود استفاده کنید تا به بازدیدکنندگان در مورد حساب تلگرام خود بگویید. شما باید انگیزه ای برای پیوستن به کانال تلگرامی ایجاد کنید، در غیر این صورت، کاربران دلیلی برای این کار نخواهند داشت.

استفاده از تلگرام برای بازاریابی

وقتی صحبت از بازاریابی کسب و کار شما از طریق اینترنت می شود، ابزار ها و پلتفرم های مختلفی در اختیار شما قرار دارند. برخی از این ها، مانند اینستاگرام یا توییتر، به خوبی تثبیت شده اند و استفاده از آن ها نسبتا آسان است. با این حال، اگر به دنبال یک برنامه پیام رسانی هستید که ویژگی های اضافی را برای مشاغل و بازاریابان فراهم کند، تلگرام انتخاب بسایر مناسبی است.

با تلگرام می‌ توانید گروه‌ ها و کانال‌ هایی راه‌ اندازی کنید تا در مورد محصولات و خدمات خود با مشتریان بحث کنید.

و به لطف ویژگی های امنیتی قوی و زیر ساخت های ابری، تلگرام برای ایمن نگه داشتن اطلاعات حساس عالی است و در عین حال به شما امکان می دهد به راحتی به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا کنید. بنا بر این اگر به دنبال افزایش تلاش‌ های بازاریابی خود با استفاده از یک پلتفرم پیام‌ رسانی خلاقانه هستید، تلگرام ارزش امتحان کردن را دارد.

طراحی استراتژی بازاریابی برای تلگرام

هنگام برنامه ریزی کمپین بازاریابی بعدی خود، کسب و کار ها اغلب از برنامه پیام رسان تلگرام به عنوان یک پلتفرم بالقوه چشم پوشی می کنند. تلگرام با داشتن پایگاه کاربری بزرگ در ایران و ویژگی های منحصر به فرد خود ابزاری قدرتمند برای تبلیغ یک محصول یا خدمات است. و با رویکرد صحیح، هر کسب و کاری می تواند استراتژی بازاریابی تلگرامی را طراحی کند که به مخاطبان هدف خود برسد و به اهداف خود دست یابد.

ایجاد پروفایل تجاری

پروفایل تجاری مانند یک رزومه است، اما برای کسب و کار شما. که باید شامل اطلاعاتی در مورد محصولات یا خدمات شما، بازار هدف شما و آنچه شما را منحصر به فرد می کند باشد. در دنیای امروزی که با رسانه های اجتماعی آشناست، مهم است که مطمئن شوید نمایه کسب و کار شما به روز است و خوب به نظر می رسد.

تلگرام در مورد حساب های شرکتی کمی متفاوت است. برای مثال، برخلاف WhatsApp Business، ویژگی اختصاصی برای مشاغل وجود ندارد.

تلگرام مارکتینگ

یافتن مخاطب هدف مناسب

همانطور که هر بازاریاب به شما خواهد گفت که یافتن مخاطب هدف مناسب برای موفقیت بازاریابی بسیار مهم است. تلگرام هم فرقی نمی کند. با این حال، با چنین پایگاه کاربری بزرگی، زمانی که صحبت از هدف قرار دادن تلاش‌ های بازاریابی به میان می‌ آید، دانستن اینکه از کجا شروع کنید می‌ تواند دشوار باشد.

حتی با وجود اینکه تلگرام از شماره تلفن برای ثبت نام و شناسه برای شناسایی استفاده می کند، تنها چیزی که می توانید به CRM ارسال کنید، نام ها و آیدی ها  هستند.

هنگام شروع، می توانید تا 200 نفر را از لیست مخاطبین خود اضافه کنید. سپس، شما باید دیگران را متقاعد کنید که به آن بپیوندند. اگر می‌ خواهید به تعداد مخاطب قابل توجهی برسید، باید شروع به تبلیغ گروه یا کانال خود کنید.

تبلیغ کانال شما در گروه های دیگر

1. ابتدا گروه های عمومی را پیدا کنید که با مخاطبان هدف شما همسو هستند. راه‌ های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، از جمله جستجوی کلمات کلیدی مرتبط و مرور فهرست‌ های گروهی.

2. هنگامی که گروه های امیدوار کننده ای را پیدا کردید، کمی زمان بگذارید تا پیام ها را بخوانید و لحن و فرهنگ گروه را درک کنید.

3. اگر گروه برای پیام شما مناسب به نظر می رسد، با ادمین گروه تماس بگیرید و بپرسید که آیا می توانید درباره محصول یا خدمات خود پست ارسال کنید.

4. هنگام ارسال پست در گروه، به سایر اعضا احترام گذاشته و از دستور العمل هایی که توسط مدیر تعیین شده است پیروی کنید.

5. در نهایت، فراموش نکنید که یک cta در پست خود قرار دهید. در این صورت لینک به کانال یا گروه شما.

اگر موارد ارزشمندی برای اشتراک گذاری دارید، مانند توصیه، راهنمایی یا منابع، در به اشتراک گذاشتن آن دریغ نکنید. در بیشتر موارد، هر چه بیشتر به یک گروه کمک کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که در ازای آن چیزی را دریافت کنید. و چه کسی می داند؟ حتی ممکن است ارتباطات ارزشمندی ایجاد کنید که می تواند به ارتقای سطح کسب و کار شما کمک کند.

تبلیغات تلگرام

در حالی که تلگرام تبلیغات پولی ارائه می دهد، هدف آن محدود به کانال های عمومی است. تلگرام تماماً در مورد حفظ حریم خصوصی است، به همین دلیل است که شما نمی توانید کاربرانی را با ویژگی های خاص هدف قرار دهید. شما می توانید زبان ها و علایق خود را انتخاب کنید، اما نه چیز دیگری جدا از آن.

تبلیغات شما در افرادی که بیش از 1000 مشترک دارند به صورت پیام نمایش داده می شود، بنا بر این می توانید مطمئن باشید که پیام شما به دست افراد زیادی می رسد. همانطور که پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام گفت، برنامه او “500 میلیارد بازدید در کانال های یک به چند” ایجاد می کند.

تلگرام مارکتینگ

نحوه استفاده از کانال ها برای تبلیغ محتوا

در چند سال گذشته، اپلیکیشن‌ های پیام‌ رسان، کاربران بیشتری نسبت به شبکه‌ های اجتماعی به دست آورده‌ اند. تلگرام جدید ترین اپلیکیشن پیام رسان است که از محبوبیت سریعی در مقیاس جهانی برخوردار است و رشد ماهانه اضطراری با توجه به تعداد کاربران خود دارد. محبوبیت آن به بازاریابان ابزار جدیدی برای توزیع محتوا داد.

محتوا را در کانال های خود تبلیغ کنید

محتوا از طریق کانال های برنامه به اشتراک گذاشته می شود. به عبارت دیگر، کانال تلگرام نوعی کسب و کار فیس بوک یا صفحه هواداران است که در آن اشخاص یا افراد محتوا را با فالوور های خود به اشتراک می گذارند. برخلاف فیسبوک، کانال‌ های تلگرام بدون در نظر گرفتن میزان محتوای اشتراک‌ گذاری شده یا تعداد مشترکین، قابلیت پیام‌ رسانی فوری را با هزینه صفر ارائه می‌ کنند.

علاوه بر پخش فوری محتوا در بین تعداد نامحدودی از اعضا، این برنامه اجازه می دهد تا به راحتی تعداد بینندگان را نظارت کند. هر کانال تلگرام دارای لینک عمومی یا خصوصی مخصوص به خود است تا هر کسی بتواند از طریق این لینک به کانال شما بپیوندد و از اشتراک‌ گذاری‌ های شما مطلع شود.

محتوا را در کانال های دیگر و از طریق پروکسی ها تبلیغ کنید

در مورد کانال‌ های عمومی، برخلاف کانال‌ های خصوصی که در آن‌ ها مدیر قدرت انتخاب مخاطب را دارد، با قبول یا رد در خواست کاربران، کاربران می‌ توانند آزادانه به بخشی از کانال تبدیل شوند. بنا بر این کانال خصوصی از درز هر گونه اطلاعات محرمانه یا حساس جلوگیری می کند.

با تغییر الگوریتم News Feed فیس بوک، کاهش دسترسی ارگانیک به پست ها، پیام رسانی فوری مزیت رقابتی به دست می آورد. با این حال، این ویژگی نشان می‌ دهد که محتوا به‌ جای سبک رایج خبرنامه، با رویکرد مستقیم‌ تری برای دنبال‌ کنندگان ایجاد می‌ شود.
از سوی دیگر، کانال‌ های تلگرام با گزینه Mute برای فالوور ها ارائه می‌ شوند، بنا بر این اشتراک‌ گذاری محتوای معنادار برای مخاطبان شما حیاتی می‌ شود. این برنامه به شما امکان می دهد هر نوع محتوا را از متن و تصویر گرفته تا پست های صوتی یا تصویری به اشتراک بگذارید.

نتیجه گیری

اکنون که با تلگرام مارکتینگ آشنا شدید، پیشنهاد می کنم شروع به فعالیت های بازاریابی در این پیام رسان کنید. البته در نظر داشته باشید که مطابق استراتژی کلی بازاریابی خود، از تلگرام مارکتینگ به صورت هدفمند استفاده کنید تا شما را چند گام تا رسیدن به اهدافتان نزدیک تر کند.

امیدوارم مطالب این مقاله مورد توجه شما بلوبکس دوست داشتنی قرار گرفته باشد و زمینه های رشد و پیشرفت شما را فراهم کرده باشد. می توانید این مقاله را در رسانه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید و اگر نظر یا سوالی دارید در قسمت نظرات حتما برایمان بنویسید.

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *