منوی دسته بندی
منوی دسته بندی

معرفی کتاب اصل‌ گرایی

کتاب اصل گرایی

کتاب اصل گرایی اثر گرگ مک کیون یکی از بهترین کتاب‌ ها در حوزه بازدهی و راندمان فردی است که نویسنده با هوش و زکاوت بالای خود به اصولی اشاره کرده که بسیار ارزشمند است. در ادامه می‌ توانید خلاصه‌ ای از این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب اصل گرایی اثر گرگ مک کیون یکی از کتاب‌ های بی‌ نظیری است که در زمینه بازدهی و راندمان افراد نوشته شده است. عنوان این کتاب در ابتدا ممکن است کمی گمراه‌ کننده به نظر برسد. این احتمال وجود دارد که از خودتان سوال کنید: اصل گرایی چه ارتباطی به بازدهی و راندمان دارد؟ در ادامه این مسئله را به صورت کامل برای شما بیان خواهیم کرد. مطالعه کتاب‌ هایی که در حوزه رشد و توسعه فردی نوشته شده برای تمامی کسانی که به دنبال رسیدن به خوشبختی و موفقیت هستند لازم است. یکی از کتاب‌های عالی که تاکنون در زمینه توسعه فردی نوشته شده و می‌ تواند کمک زیادی در زمینه زندگی و کسب و کار به ما بکند، اصل گرایی است که توسط گرگ مک کیون نوشته شده است.

در صورتی که تمایل دارید خلاصه‌ ای از این کتاب و مهم‌ ترین درس‌ هایی که می‌ توان از آن آموخت را یاد بگیرید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید. این کتاب نگرشی نوین در شما ایجاد می‌ کند و می‌ توانید کار آمد تر از گذشته عمل کنید.

لین یوتانگ در حکم خود می‌ گوید که “برداشتن زندگی از تمامی عوامل غیر ضروری است”. در زندگی ما با تعداد زیادی از خواسته‌ ها مواجه هستیم. نویسنده کتاب معتقد است که آدم نمی‌ تواند در طول عمر خود به تمامی خواسته‌ هایش برسد و تلاش برای دستیابی به همه آن‌ ها اشتباه بزرگی است. این تلاش باعث ایجاد احساس بی‌ ارزشی و بی‌ فایده شده و ممکن است زمانی که سرش شلوغ می‌ شود، به هیچ نتیجه‌ ای نرسد. نویسنده در این کتاب توضیح می‌ دهد که تنها راه خروج از این وضعیت به اصل‌ گرایی باز می‌ گردد.

گرگ مک‌ کیون

گرگ مک‌ کیون، یکی از نویسندگان پر فروش نیویورک تایمز است که در سال ۱۹۷۷ در لندن به دنیا اومد. او در مدرسه‌ ی کسب‌ و‌ کار استنفورد در رشت ه‌ی MBA تحصیل کرده و علاوه بر حوزه‌ ی کسب‌ و‌ کار در زمینه‌ ی ارتباطات و روزنامه‌ نگاری هم فعالیت داشته. در کنار نوشتن یک سخنران فوق‌ العاده هم هست. در سال ۲۰۱۲، مجمع جهانی اقتصاد مک کیون را به انجمن رهبران جوان جهانی وارد کرد. کتاب اصل‌ گرایی یک کتاب خود رهبری است که در آن به کشف موارد ضروری و چگونگی حذف موارد غیر ضروری در زندگی و کار می‌ پردازد.

گرگ مک کیون

اصل گرایی چیست؟

برای آغاز، ابتدا باید بیان کنم که اصل‌ گرایی چی است و چی نیست! باید اظهار کنم که اصل‌ گرایی به چگونگی انجام کار های بیشتر مربوط نیست، بلکه به معنای انجام کار های درست است. اصل‌ گرایی به معنای انجام کار های کمتر تنها به دلیل کمتر بودن آن ها نیست. این به این معناست که برای داشتن بیشترین اثر بخشی، باید زمان و انرژی خود را به طور عاقلانه تنها در انجام کار های ضروری سرمایه‌ گذاری کنیم.

آلمانی‌ ها اصلی مختصری دارند که به زبان آلمانی فقط در سه کلمه بیان می شود: Weniger aber besser. به معنای کمتر ولی بهتر. حقیقتاً یافتن تعریفی بهتر برای اصل‌ گرایی سخت است.

پیروی بی‌ وقفه از شعار های کمتر ولی بهتر، راه و رسم اصل‌ گرایی است که باید به آن پایبند باشیم. این بدین معنا نیست که باید هر از گاهی این اصل را قبول کنیم، بلکه به این معناست که این مسیر را به شکل منضبط دنبال کنیم.

منطق اصل‌ گرایان چیست؟

برای اندیشیدن به عنوان یک اصل‌گرا، نیاز داریم تا سه واقعیت اساسی را درک کنیم. اولاً، باید این واقعیت‌ ها را به طور کامل قبول کنیم و به آن ها پذیرش کامل داشته باشیم. دوماً، باید بفهمیم که این واقعیت‌ ها چه معنایی دارند و چگونه تأثیر می‌ گذارند. و سوماً، باید راه‌ هایی بیابیم تا از این واقعیت‌ ها استفاده کنیم و به عنوان یک اصل‌ گرا فعالیت کنیم:

۱- انتخاب فردی: می‌ توانیم روش صرف زمان و انرژی‌ مان را انتخاب کنیم. اگر انتخابی در کار نباشد، صحبت کردن از موازنه هیچ معنایی ندارد. به عبارت دیگر، باید از تمام تلاش خود برای انتخاب درست و بهینه استفاده کنیم.

۲- شیوع عوامل مزاحم: تقریباً همه چیز مزاحم است و بسیاری از چیز ها ارزشمند هستند. به همین دلیل، باید زمان و انرژی خود را صرف کار هایی کنیم که از همه مهم تر اند. چرا که برخی از این چیز ها بسیار ارزشمند هستند، تمرکز بر روی یافتن و انتخاب آن ها ارزشمند است.

۳- حقیقت موازنه‌ ها: نمی‌ توانیم به همه‌ ی چیز ها دست یابیم یا همه کار ها را انجام دهیم. اگر می‌ توانستیم، هیچ دلیلی برای ارزیابی یا حذف گزینه‌ ها وجود نداشت. وقتی واقعیت موازنه‌ ها را قبول کردیم، دیگر نمی‌ پرسیم.

کتاب اصل گرایی

مروری بر کتاب اصل گرایی

گرگ مک کیون، در این کتاب، بهترین تعریف ممکن برای اصل گرایی را ارائه کرده است. او معتقد است که اصل گرایی به این معنا است که در طول روز کمترین تعداد کار را انجام دهیم، اما این کمترین تعداد کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. باید به یاد داشت که بیهوده خود را مشغول نکنیم؛ زیرا اشغال بودن به معنای بهره وری بالا نیست. ممکن است افراد زیادی را بشناسیم که بسیار کار می‌کنند، اما به هیچ یک از هدف‌های خود نمی‌ رسند و فقط گمراه هستند.

کیون در این کتاب به شدت تاکید می‌ کند که مخاطب باید بیشترین کارایی و بازدهی را از خود به نمایش بگذارد. برای رسیدن به این هدف، لازم است تلاش و کوشش بیهوده را متوقف کنیم و به تمامی عواملی که بازدهی و اثربخشی را از ما سلب می‌ کنند، پاسخ رد دهیم. اگر می‌ خواهید واقعاً موثر باشید، باید تنها به مواردی تمرکز کنید که واقعاً اهمیت دارند. مک کیون با قوت اعتقاد دارد که هرگاه در زندگی با مشکل یا چالشی مواجه شدید، باید از خودتان سوال کنید: « آیا چیزی که من با آن روبرو هستم واقعاً ضروری است؟ » اگر جوابتان مثبت بود به آن کار بپردازید و در غیر این صورت آن را کنار بگذارید. در ادامه به چند اصل مهمی که در این کتاب به آن اشاره شده است می‌ پردازیم:

1. فضای مناسب برای فرار را در زندگی خود ایجاد کنید

ما در زندگی خود به یک فضای مناسب برای فرار حتماً نیازمندیم تا در آن فضا به این نتیجه برسیم که یک مسئله در زندگی ما واقعاً مهم است یا اهمیت خاصی ندارد. متأسفانه در دورانی قرار داریم که زمان ما به طور کامل پر است و به صورت پیش‌ فرض نمی‌ توانیم زمان و مکان مناسبی برای فرار داشته باشیم. لازم است که این فضا را برای خودمان فراهم کنیم. داشتن چنین فضایی بهره‌ وری ما را به شدت افزایش می‌ دهد و باعث می‌ شود که روی خلاقیت خودمان بیش از پیش کار کنیم. در واقع آزادی خلاقانه با داشتن چنین فضایی فراهم می‌ شود. یک نکته مهم در مورد زندگی بیل گیتس وجود دارد که دانستن آن خیلی مهم است و می‌ تواند به ما کمک کند. او در ماه یک هفته از زمان خود در مایکروسافت را صرف فکر کردن و مطالعه می‌ کرد.

2. برای بررسی و کاوش در زندگی خود وقت بگذارید

یکی از مسائل حائز اهمیت این است که باید به زمانی معینی را برای بررسی زندگی خود اختصاص دهید. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که شلوغی زندگی و کسب و کار نشانه‌ ی موفقیت و بهره‌ وری بالاست. اما اینکه کسی به خاطر شلوغی زیاد، بهره‌ وری بالاتر و موفقیت را تجربه می‌ کند، به هیچ وجه درست نیست. بهره‌ وری بدین معناست که کمترین تعداد کار ها را انجام داده و در عوض بیشترین کارایی را داشته باشیم. برای داشتن تعریف واقعی از بهره‌ وری، باید وقتی را برای بررسی زندگی خود صرف کنیم و به کار های خود فکر کنیم. این کار باعث می‌ شود که کار های غیر ضروری و بیهوده را از زندگی خود حذف کنیم.

افرادی که اصل‌ گرا هستند، زمانی را صرف بررسی زندگی خود می‌ کنند، از خودشان سؤال می‌ پرسند و تلاش می‌ کنند کار های اضافی را به حداقل برسانند. بررسی و تأمل در زندگی باعث افزایش خلاقیت، انعطاف‌ پذیری و بازشدن ذهن می‌ شود. با خوندن کتاب اصل گرایی متوجه خواهید شد که فکر کردن به زندگی کاری است که باید به صورت منظم انجام دهید.

کتاب اصل گرایی

3. این را بدانید که فقط یک انتخاب در زندگی خود دارید

یکی از مسائلی که باعث کاهش شدید بهره‌ وری ما می‌ شود این است که تصور می‌ کنیم چندین انتخاب در زندگی خودمان داریم. وقتی کسی چنین تفکری داشته باشد، دور خودش را شلوغ می‌ کند و نمی‌ تواند بهترین انتخاب ممکن را انجام دهد. وقتی فهمیدیم که فقط یک انتخاب در لحظه داریم می‌ توانیم بهترین انتخاب ممکن را انجام دهیم و مهم‌ ترین گزینه را انتخاب کنیم. در واقع سایر مسائل حاشیه‌ ای و اضافی به صورت خودکار از زندگی ما حذف خواهند شد؛ زیرا می‌ دانیم که باید چیزی را انتخاب کنیم که برایمان اهمیت دارد.

توجه داشته باشید که اصل گرایی یکی از مهم‌ ترین انتخاب‌ هایی است که باید برای سراسر عمر خودمان انجام دهیم. در واقع ما موظف هستیم که بهترین انتخاب ممکن را از میان گزینه‌ هایی که پیش روی ما است انجام دهیم. یکی از مهم‌ ترین مهارت‌ هایی که پس از مطالعه کتاب اصل گرایی به آن پی می‌ بریم و می‌ فهمیم که باید روی این مهارت کار کنیم، مهارت انتخاب کردن و گزینش است.

4. هدف خودتان را مشخص کنید، بقیه چیز ها بی‌ اهمیت هستند

افرادی که اصل گرا نیستند، به اشتباه اعتقاد دارند که همه چیز در زندگی اهمیت دارد. اما افرادی که اصل گرا هستند، متوجه هستند که فقط هدف اصلی اهمیت دارد و هیچ چیز دیگری. این به معنای این است که یکی از مهارت‌ هایی که پس از خواندن کتاب اصل گرایی به آن پی خواهید برد، تعیین هدف است. با تعیین هدف و پایبندی به آن، متوجه خواهید شد که سایر مسائل در زندگی هیچ اهمیتی ندارند. وقتی به این نتیجه برسید که بجز هدف اصلی، عادت می‌ کنید که کار های مهم انجام دهید و کار های غیر ضروری را کنار بگذارید. گفتنی است که تمرکز روی هدف و رها کردن بقیه موارد واقعاً دشوار است.

5. به جای حرکت در مسیر های مختلف، در یک جهت مشخص با تمام توان حرکت کنید

آیا با مفهوم تکانه یا مومنتوم آشنا هستید؟ تکانه به معنای شروع کردن حرکت با تمام توان و فقط در یک جهت است. این تکانه به معنای راز موفقیت است. برای رسیدن به موفقیت، باید از حرکت آهسته در جهات مختلف دست بردارید و تمرکز خود را روی یک هدف مشخص و یکپارچه قرار دهید و با تمام توان و با سرعت نا محدود به سمت آن هدف حرکت کنید. چند نکته را در نظر بگیرید تا بتوانید این نکات را بهتر درک کنید:

– شما فقط یک هدف دارید.
– در لحظه فقط یک انتخاب دارید و باید تمام تمرکز خود را بر روی آن انتخاب قرار دهید.
– اگر شخصیتی اصل گرا دارید، باید بدانید که هیچ چیز در زندگی به جز هدف اصلی اهمیتی ندارد.

با توجه به این سه نکته، می‌توانید فهمید که اگر بر اساس اصل گرایی عمل کنید و شخصیت اصل گرایی داشته باشید، هیچ راه دیگری جز موفق شدن ندارید و مجبورید به هدف اصلی خود دست پیدا کنید؛ زیرا تمام شرایط و مقدمات لازم برای دستیابی به هدف خود را فراهم کرده‌ اید.

6. نه گفتن را یاد بگیرید

یکی از مسائل مهمی که باید در زندگی و کسب و کار خود به آن دقت کنیم این است که باید « نه گفتن » را یاد بگیریم. گاهی پیش می‌ آید که به خاطر بله گفتن به همه تمام وقتمان صرف کار های بیهوده و وقت‌ گیر می‌ شود و هیچ حاصلی هم برای ما ندارد. ما باید دیر بله گفتن و زود نه گفتن را یاد بگیریم و گرنه هیچ گاه نمی‌ توانیم در زندگی خود به یک شخصیت اصل‌ گرا تبدیل شویم. کار آفرینان موفق کسانی هستند که به یک موضوع و پروژه درست و مناسب پاسخ مثبت می‌ دهند و وقتی یک پروژه غلط پیش می‌ آید به آن پروژه پاسخ رد می‌ دهند. سعی کنید در کسب و کار خود ایده‌ های عالی را بپذیرید و به ایده‌ های نامناسب و نا کا رآمد خیلی سریع جواب رد بدهید.

بهترین ترجمه

این کتاب در حوزه رشد و توسعه فردی یکی از بهترین کتاب‌ ها است و ترجمه‌ ی آن توسط دکتر بهنام شاهنگیان و مهدی مصلحی انجام شده است. این ترجمه به بهترین شکل ممکن محتوا و منظور نویسنده را به زبان فارسی منتقل می‌ کند. اگر تمایل دارید این کتاب را از ناشر اصلی آن تهیه کنید، می‌ توانید به نشر آموخته مراجعه کنید.

کتاب اصل گرایی pdf رایگان

سخن پایانی

یکی از مسائل و نکات مهم در زندگی افراد موفق، مطالعه کتاب‌ های آموزنده و انگیزشی است. کتاب‌ های رشد فردی نکاتی در خود دارند که می‌ توانند موفقیت را برای ما رقم بزنند. یکی از کتاب‌ های خود در لیست‌ کتاب‌ های همیار آکادمی، کتاب اصل گرایی است که خواندن آن به شما توصیه می‌ شود و باعث افزایش چشمگیر شما در زندگی و کسب و کار می‌ شود. همیار آکادمی منبعی عالی برای علم و دانش است. در ادامه چند کتاب عالی به شما معرفی می‌ کنیم که مطالعه آن‌ ها برای شما بسیار مفید و سودمند خواهد بود:

  1. معرفی کتاب همه چیز بودن

  2. معرفی و دانلود رایگان کتاب قلعه حیوانات

  3. معرفی و دانلود رایگان چهار راه پول سازی

آیا تاکنون موفق به مطالعه کتاب اصل گرایی اثر گرگ مک کیون شده‌ اید؟ چه درس‌ هایی از این کتاب یاد گرفته‌ اید؟ نظرتان در مورد خلاصه این کتاب چیست؟ از نظر شما کدام کتاب انگیزشی می‌ تواند بیشترین اثربخشی را برای افراد جویای موفقیت داشته باشد؟ لطفاً نظرات، پیشنهاد ها و انتقاد های خود را با ما و سایر کاربران چترقرمز به اشتراک بگذارید.

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *